První pokusy se Schwarzschildovým efektem

První pokusy se Schwarzschildovým efektem

Zaujalo mě focení na analog dlouhými časy. Moc se mi líbí fotky různých jezer a ženoucích se mračen, mola, kde rozmazané vlny tvoří zdánlivě klidnou hladinu ..... To vše se dá na dlouhé časy udělat. Stačí tři věci : foťák, ND filtr (různých parametrů) a povědomí o Schwarzschildově efektu.

Jako studijní materiál mi posloužily filmy firmy FOMA - a to Fomapan 100, 200 a 400 ISO. A to i přes informace, které jsem se dozvěděl na netu, kde odsuzují filmy ISO 200 a 400, že nejsou k dlouhým časům příznivé. Nebo je rovnou odsuzují, s tím, že pak tvoří značné zrno nebo že kvalita svitků pokulhává šarže od šarže. Zkrátka a dobře, jedno lednové odpoledne jsem vyrazil v této zbroji - Mamiya RZ 67 Pro, Sekor Z 65/4, Sekor Z 127/3,7 a 2x Foma 100, 2x Foma 200, 2x Foma 400 a 1x Kodak T-Max 100. A ručně vyrobená maska pod matnici na formát 6x4,5 - jasně že kazetu mám taky.

Jako cíl pokusů jsem si zvolil matičku stověžatou u Karlova mostu. Zřejmě nejprofláknutější místo, ale o to tady jde. Pohyb lidí, kachen, labutí a dalších letců, nutrie ... to vše utváří neustále se pohybující chaos, na pokusy jako dělaný. Výsledek by přeci měl být bez nich, o to někdy - většinou - jde, ne? Eliminovat nechtěné, ale přítomné ..... Bohužel, kvůli nutné úřední záležitosti jsem se o hodinu a půl zdržel a tak jsem přišel o možnost testovat nejsilnější ND filtr, který je momentálně na trhu a já ho v nějakém záchvatu pošetilosti pořídil - ND 100000x (-16,5 EV). Nezbývalo, než používat ND8x (-3 EV), což není zase až tak velká výhra přes den. Na silnější denní světlo je potřeba ND filtr cca 1000x ( -10EV) a vyšší. Takže jsem založil fil Foma200, připravil si ND8 a změřil expozici expozimetrem. Mám i expozimetr v mobilu, ale nějak jsem neměl chuť ke vzájemné konfrontaci technologií.

Jak je vidět na obrázku č.2 -dole- (po kliknutí se zvětší), začal jsem na cloně 16 a 9 sekundách. Po cca 3 fotkách jsem ale zvedl laťku a posunul clonu na 32 a tím zvedl EV o další 2 stupně na -5 EV. S časem jsem se posunul na 68 sec a výsledek je dozajista příjemnější - jen musím podotknout, že se začalo už hodně stmívat. No a na poslední 3 fotky jsem se dostal až na 9 minut a nějaký drobný při cloně 16, ale myslím, že ty se povedly nejvíc - viz. poslední obrázek stopek, kdy čas už bohužel běžel 2 minuty a neuvědomil jsem si, že nemám screen.

 

Co říci na závěr? No, bude to ještě běh na delší trati, sami vidíte, že na ty první fotky se skoro nedá dívat - nevím, jestli je zadělanej negativ nebo byl špinavý filtr ... příště si musím víc připravit techniku, ale od cca 6té fotky je to už docela koukatelné :D .

Vyvolával jsem v Adox Rodinalu 1:50 s mírnějším překlápěním, než uvádí "správný postup". a TO JE ASI TAK VŠE Z PRVNÍ ZATĚŽKÁVACÍ ZKOUŠKY, DRUHÁ UŽ BUDE NA NOVÉM TĚLE MAMIYA RZ67 PRO IID. Sakra caps... kašlu na to.

 

Čau zase jindy

Rosťa

Smolej.cz - Úvodní strana